Karrikaturen viser et af anslagets ofre og en bil køre fra stedet.
Er "Charlie Hebdo" gået for vidt?
Jeg synes ikke, avisen er gået for vidt med deres karrikatur.
Billede: n-tv

dgd2007 skrev:Nej, det er vel en meget neutral beskrivelse af absurditeten i, at visse folk tror guden sidder og klapper af, at de kører ud og kører tilfældige mennesker ned.
paint skrev:Nu er der bare det ved plakaten, at der ikke står 'visse folk' eller 'visse muslimer'. Der står Islam, som altså også indbefatter alle mulige andre, som ikke er terrorister.
dgd2007 skrev:paint skrev:Nu er der bare det ved plakaten, at der ikke står 'visse folk' eller 'visse muslimer'. Der står Islam, som altså også indbefatter alle mulige andre, som ikke er terrorister.
Men det postulerer vel ikke, at "alle muslimer" er inde i den varevogn?
paint skrev:dgd2007 skrev:paint skrev:Nu er der bare det ved plakaten, at der ikke står 'visse folk' eller 'visse muslimer'. Der står Islam, som altså også indbefatter alle mulige andre, som ikke er terrorister.
Men det postulerer vel ikke, at "alle muslimer" er inde i den varevogn?
Nej. Men der står Islam på plakaten. Og på dén måde adskiller den sig jo ikke ret meget fra muhammed-tegningen (bomben i turbanen). Faktisk er det præcis det samme budskab.
eks-Maupassant skrev:
CH har givet kristendommen samme behandling siden 1968. Det er startet af venstreorienterede hippier der ikke kan lide religion.
Mens der er en stærk mangel på ondskabsfulde Jesus-karikaturer i Jyllands-Posten